Toledo

Zabytkowe miasto Toledo

Na styku trzech kultur – spacerem po Toledo

Toledo to przepiękne, zabytkowe miasto, które mieści się w środkowej części Hiszpanii, ok 70 kilometrów na południe od Madrytu. Położone na wzgórzu w zakolu rzeki Tag, jest stolicą prowincji i wciąż ważnym ośrodkiem przemysłu lekkiego, spożywczego a także rzemiosła artystycznego – wielu znamienitych artystów pochodziło z tego miasta, lub decydowało się w nim zamieszkać w późniejszych latach swojego życia. Co nie powinno dziwić, Toledo wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Toledo uchodzi za klejnot hiszpańskiej architektury, jest domem dla wielu znamienitych zabytków. Z kolei określenie „miasta trzech kultur” wywodzi się z historii tego pięknego miejsca – na przestrzeni lat, przez wiele wieków współistnieli tu chrześcijanie, Arabowie oraz Żydzi. Do dziś mieści się tu siedziba prymasów Hiszpanii, a Toledo pozostaje miejscem kultu religijnego.

Do najważniejszych zabytków zaliczyć można między innymi Katedrę Najświętszej Maryi Panny, która to (tuż po katedrze w Burgos) jest najbardziej znaczącą budowlą gotycką w całej Hiszpanii. Wnętrze katedry określane jest jako zachwycające, ze względu na skarbiec, bogato rzeźbiony ołtarz oraz mistrzowsko rzeźbiony grobowiec A. de la Luna i jego żony. W zakrystii znajdują się obrazy słynnych malarzy: El Greco i Goi.
Równie ważną rolę w turystyce Toledo odgrywa Alkazar, czyli twierdza z XI wieku wzniesiona w najwyższym punkcie miasta. Wielokrotnie odbudowywana po zniszczeniach zgodnie z pierwotnymi planami, obecnie jest siedzibą muzeum z pamiątkami po wojnie domowej z 1936 roku.

Poza Alkazarem, miasto może poszczycić się również innymi sławnymi muzeami. W Museo-Hospital de Santa Cruz (czyli dawnym szpitalu z XV wieku) mieści się jedna z najważniejszych hiszpańskich galerii malarstwa. Z kolei Casa del Greco posiada obrazy mistrza Greco oraz innych malarzy ze szkół Murilla i Velazqueza.

Zapisz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *