Ronda

Miasto Ronda

Ronda – zabytkowe miasto na skałach

Malownicza i pełna uroku Ronda to hiszpańskie miasteczko położone w Andaluzji, w słonecznej prowincji Malaga. Zawieszona na dwóch skałach Ronda urzeka magicznym krajobrazem i stanowi idealny pomysł na pełen wrażeń urlop dla miłośników wrażeń i poszukiwaczy przygód.

Ronda jest jednym z najstarszych miast w Hiszpanii. W VI w. p.n.e. zasiedlali ją Celtowie, a następnie Fenicjanie i Rzymianie. W VI w. n.e. znalazła się zaś pod panowaniem Wizygotów, a w 713 r. została podbita przez Maurów, którzy nazwali ją Izn-Rand Onda. W 1485 r. miasto zdobył markiz Kadyksu. Dzięki swojej lokalizacji Ronda stanowiła doskonałą fortecę i pełniła rolę stolicy królestwa islamskiego do roku 1485. Miasto odniosło jednak spore zniszczenia podczas Wojen Napoleońskich w XIX w. oraz później, w trakcie hiszpańskiej Wojny Domowej.

Największą atrakcją pełnej uroku Rondy jest jej położenie. Malowniczy widok roztaczający się z dwóch skał, połączonych mostem Puente Nuevo, zapiera dech w piersiach. Pod mostem rozciąga się głęboki na ok. 100 m wąwóz El Taji. Chwila odpoczynku w tak bajkowym otoczeniu z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Turyści pragnący zobaczyć słynną hiszpańską corridę mogą zaś wybrać się na najstarszą i zarazem największą w całym kraju arenę do walki byków, Plaza de Torros, która została wybudowana w 1785 r. Arena jest czynna do dzisiaj jednak walki organizowane są tylko dwa razy do roku.

Przebywając w Rondzie warto również wybrać się do Museo Taurino, przedstawiającego bogatą ekspozycję zdjęć najsłynniejszych torreadorów, ich strojów do walk oraz nakryć głowy. Fani literatury Hemingwaya znajdą tu zaś krzesło z nazwiskiem wielkiego artysty, na arenie w Rondzie powstało bowiem wiele popularnych powieści pisarza. Miłośnicy zwiedzania podczas pobytu w mieście powinni także udać się do świetnie zachowanych Łaźni Arabskich oraz Palacio del Marques de Salvatierra. Jedną z największych atrakcji miasta jest ponadto Palacio de Mondragon wzniesiony w 1314 r. Obiekt pełnił w przeszłości funkcję rezydencji mauretańskiego króla. Obecnie mieści się tutaj muzeum. Zwiedzając Rondę, warto także odwiedzić ratusz z przepiękną loggią oraz kościół Santa Maria la Mayor. Chwili spokoju i relaksu po całym dniu zwiedzania można zaś zaznać w parku Parque Dequesa de Parcent.

Malowniczy krajobraz oraz liczne zabytki świadczące o długiej i barwnej historii miasta przyciągają do Rondy turystów żądnych wrażeń. Wczasy w uroczej i pełnej tajemnic Rondzie zapewnią udany i pełen wrażeń wypoczynek oraz na długo zapadną w pamięć.

 

Zapisz

Zapisz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *