Mury Girony

Widok na zabytkową Gironę

Girona to piękno miasto położone u podnóża Gór Katalońskich

Założona przez rzymskiego wodza Pompejusza, hiszpańska Girona pełni rolę stolicy prowincji o tej samej nazwie. Szczyci się jedną z najlepiej zachowanych starówek w całej Hiszpanii, a także obecnością ogromnej historycznej dzielnicy żydowskiej. Girona została założona w okolicach 79 roku p.n.e. ma już za sobą burzliwe okresy, jednak w zamierzchłych czasach przeżywała wiele oblężeń oraz zmian władzy.

Charakterystyczną pamiątką po tych wydarzeniach jest znakomicie zachowana architektura oblężnicza tego hiszpańskiego miasta, a na jej czele stoją mury otaczające miasto. Dziś straciły one już swój militarny charakter, są za to ciekawostką dla turystów oraz szansą na to, by spojrzeć na Gironę z nietypowej perspektywy.

Widok z murów może być naprawdę ciekawy: w Gironie zachowało się mnóstwo pięknych przykładów architektury sakralnej, jest ono również przecinane przez aż dwie rzeki (Ter oraz Onyar). Nad Onyarem można zobaczyć całe skupisko kolorowych domków, uprzednio przechodząc przez most Puente de la Princesa. To propozycja szczególnie dla zakochanych, ponieważ na balustradach mostu pary często pozostawiają zamknięte kłódki, które mają symbolizować ich wieczną miłość. Tak piękny gest w połączeniu z romantycznym spacerem przy klimatycznych kamieniczkach z pewnością będzie wspaniałym wspomnieniem urlopu spędzonego we dwoje w Hiszpanii.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *