Mały Rzym

Starówka Salamanki

,,Mały Rzym”, czyli hiszpańskie miasto Salamanka

Salamanka bywa nazywana Małym Rzymem bądź hiszpańskimi Atenami. Jej lokalizacja to zachodnia Hiszpania, nad rzeką Tormes. Jest stolicą prowincji Salamanka i domem dla ponad 160 tys. mieszkańców.
Duże zagęszczenie zabytków na stosunkowo niewielkiej powierzchni może w czasie pierwszej wizyty przyprawić o zawrót głowy każdego turystę w tym hiszpańskim mieście. Salamanka znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, w 2002 roku zdobyło również tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Najważniejsze historyczne budowle w Salamance zostały zbudowane z tego samego materiału – trwałego piaskowca, wydobywanego w obrębie miasta. Ów piaskowiec charakteryzuje się ciekawym złotym kolorem, co przydaje miastu specyficznego blasku, zwłaszcza w promieniach zachodzącego słońca. Nie ulega wątpliwości, że wakacyjne fotografie z Salamanki na długo mogą pozostać ulubionymi zdjęciami zrobionymi w trakcie podróży do Hiszpanii.

Jeden z najważniejszych zabytków Salamanki to Uniwersytet (Universidad de Salamanca), który jest najstarszą istniejącą w Hiszpanii uczelnią. Założony w 1218 roku, swój główny i słynny budynek zyskał w XV wieku. Turyści z zachwytem podziwiają jego główną fasadę, określaną mianem najpiękniejszej w całej Hiszpanii. Nie mniejszą atrakcją jest wnętrze budynku, które kryje między innymi ogromną bibliotekę z zasobem ponad 150 tysięcy książek.
Innymi obiektami wartymi uwagi w Salamance z pewnością są: Plaza Mayor (plac główny sąsiadujący z zabytkowymi kamienicami oraz dwoma ratuszami), Stara Katedra (ostatni gotycki kościół w Hiszpanii) oraz Dom Muszli będący upamiętnieniem niezwykłej pielgrzymki do Santiago.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *