Kadyks

Catedra Nueva w Kadyksie

Kadyks – kolebka historii, czyli najstarsze miasto Hiszpanii

Kadyks  (hiszp. Cádiz) położony jest w południowo-zachodniej części Hiszpanii i funkcjonuje jako stolica prowincji. To najstarsze hiszpańskie miasto, zostało bowiem założone już w okolicach 1100 roku p.n.e. przez Fenicjan. Niestety, ślady starożytności właściwie wcale nie zostały zachowane, ponieważ miasto zostało zniszczone w roku 1596 przez oddziały angielskie. Niemniej, po zniszczeniach rozkwitło na nowo, by dziś mogło cieszyć się pierwotną sławą i cieszyć oko zabytkami przyciągającymi rzesze zwiedzających z całego świata. Kadyks to ważny ośrodek portowy i handlowy Hiszpanii, siedziba szkół wyższych, wielu muzeów oraz niezwykle popularne miejsce turystyczne na wakacje.
Kadyks bywa określany jako miasto wież, ponieważ posiada ich około setki, choć tylko kilka z nich zostało otwartych do zwiedzania dla turystów. Dla tych, którzy po raz pierwszy postawią stopę w Kadyksie, z pewnością niezapomniana okaże się wizyta na  zabytkowej Torre Tavira. Z wnętrza tej wieży, za pomocą urządzenia optycznego można obejrzeć całą panoramę tego hiszpańskiego miasta. Piętro powyżej miejsca obserwacyjnego dostępny jest taras widokowy.

Niektórzy kochają podróżować do Hiszpanii nie tylko z powodu pięknych widoków, zabytków, ale również dla możliwości poznania nowych smaków – w Kadyksie doznamy i tego i tego. Głodnym kulinarnych wrażeń poleca się wizytę w okolicach Placu Kwiatowego, w jego okolicach bowiem mieści się kilka restauracji i innych punktów gastronomicznych obleganych zarówno przez turystów, jak i przez miejscowych.

Kadyks posiada również dostęp do morza – na plaży la Caleta z powodzeniem można zażyć kąpieli słonecznej, jak i oddać się rozrywce w morskiej pianie.

Powyższe propozycje to jedynie niewielki ułamek tego, co Hiszpania ma do zaoferowania dla podróżnych. Niemniej, są to miejsca niezwykle charakterystyczne, o bogatej historii, będące siedzibą dla wielu znamienitych instytucji oraz przepięknych zabytków. Nie można powiedzieć, że dobrze poznało się Hiszpanie nie odwiedzając choć raz każdego z nich, z tego względu też znalazły się one w zestawieniu pięciu najciekawszych miejsc na spędzenie wakacji. Wybierając jedno z tych miast jako swój cel urlopowy dajemy sobie możliwość na kontakt z bogatą kulturą, przepyszną kuchnią, historycznymi budowlami, a także wieloma tradycjami kultywowanymi przez stałych mieszkańców. To prosta recepta na to, by nasze hiszpańskie wakacje nie tylko stały się źródłem wypoczynku i zastrzyku nowej energii, ale również by poszerzyły nasze horyzonty oraz wzbogaciły wspomnienia na długie lata.

Zapisz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *