Białe miasteczka Andaluzji

Hiszpańskie miasteczko Mijas

Niezapomniany klimat południa Hiszpanii

Słońce, niezwykle otwarta kultura mieszkańców i gorące rytmy flamenco unoszące się w powietrzu…Bajkowa Andaluzja przyciąga m.in. bogatą i barwną  kulturą oraz malowniczymi białymi miasteczkami, położonymi na skałach, które zapierają dech w piersiach i przywodzą na myśl grecką wysepkę Santorini.

W poszukiwaniu „pueblos blancos” – które miejscowości warto zobaczyć?

Pueblos blancos to grupa kilkunastu przepięknych miasteczek rozsianych w andaluzyjskich prowincjach Kadyks oraz Malaga. Ich nazwa wiąże się ze śnieżnymi fasadami domów, które pomalowano wapnem. Do najbardziej znanych białych miasteczek Andaluzji zalicza się m.in.: Arcos de la Frontera, Olvera oraz Zahara de la Sierra. Przebywając w prowincji Malaga, warto także wybrać się do nieco mniej populanrego miasteczka Mijas, które zachwyca bajkowymi widokami, krętymi uliczkami oraz balkonami porośniętymi egzotyczną roślinnością w charakterystycznych niebieskich doniczkach. Przejażdżka „oślim taxi” oraz wspinaczka na skałę, w której przed wiekami wykłuto kaplicę Virgen de la Pena (w miejscu, gdzie wg legendy dwójce dzieci objawiła się Matka Boska) dostarczą wielu emocji miłośnikom zwiedzania.

Wybierając się na wycieczkę w poszukiwaniu białych miasteczek, warto zajechać do wspomnianej miejscowości Arcos de la Frontera z wąskimi brukowanymi uliczkami oraz zabytkową arabską twierdzą z XII w. – Castillo Ducal. Symbolem miejscowości jest także, pochodząca z XVI w., Basílica de Santa María de la Asunción. Lokalizacja miasteczka na szczycie skały zapewnia zaś zapierający dech w piersiach widok na dolinę rzeki Guadalete.

Domy w białych miasteczkach Andaluzji

Kolejnym białym miasteczkiem Andaluzji jest Olvera, słynąca z rozległych oliwnych gajów i produkcji doskonałej jakości oliwy z oliwek, którą warto kupić na pamiątkę z pobytu. Do najważniejszych atrakcji miejscowości zalicza się m.in.: kościół Nuestra Señora de la Encarnación, a także ruiny mauretańskiej fortecy.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy również wizyta w Zahara de la Sierra, miasteczku „zaczepionym” na skale, nad którym wznosi się okazała arabska twierdza. W XVI stuleciu dobudowano do niej strażnicę Torre del Homenaje. Zamek zlokalizowany na szczycie góry sprawił iż Zahara de la Sierra często określana jest mianem „mauretańskiego orlego gniazda”. Ze szczytu wzniesienia można podziwiać widok na obszar Parku Narodowego de la Sierra de Grazalema.

Malownicze pueblos blancos – uroki Andaluzji

Białe miasteczka Andaluzji przyciągają malowniczym położeniem, niezwykłym krajobrazem oraz prawdziwie hiszpańskim klimatem. Podczas urlopu na południu kraju warto wygospodarować chociaż jeden dzień na wycieczkę po przepięknych pueblos blancos. Wizyta w białych miastach może okazać się idealnym odpoczynkiem po zwiedzeniu większych miast regionu jak np. Sewilla, Granada czy Malaga.

Zapisz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *