Almeria

Fortyfikacja Alzacaba w Almerii

Almeria to przepiękne miasto w hiszpańskiej Andaluzji

Almeria to z arabskiego (Al-Mariyya) – wieża obserwacyjna. To hiszpańskie miasto ulokowane u podnóża niezwykle wysokiej i majestatycznej góry zadziwia krajobrazem, a także znajdującą się na niej twierdzą Alcazaba. Almeria to niezwykle istotne miasto Hiszpanii, w którym można cudownie odpocząć ciesząc się widokami, pyszną kuchnią oraz wyjątkową atmosferą.

W czasach starożytnych metropolia ta stanowiła kolonię najpierw fenicką, a później kartagińską. Almeria była niezwykle istotnym miejscem zwłaszcza podczas panowania rzymskiego, które trwało od mniej więcej II – I wieku p.n.e. aż do V wieku n.e., by od VIII wieku znaleźć się pod rządami Arabów. Wtedy też zaczęła stanowić największy arabski port na całym Morzu Śródziemnym. Kolejnymi władcami Almerii byli piraci, jednakże miasto zostało odbite przez Maurów, by potem stać się własnością Hiszpanii. W XI wieku zaś stało się ono najlepiej rozwiniętą metropolią w całym kraju.

Jednym z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tej części świata jest niewątpliwie twierdza Alcazaba, wspomniana chwilę wcześniej. To jedna z najlepiej zachowanych twierdz obronnych znajdujących się w Europie i należących do Maurów. Jej mury tworzą, ogromne zresztą, tworzą trzy kręgi. Wśród drugiego z nich można podziwiać ruiny meczetu, który został zamieniony na chrześcijańską kaplicę.

Ilość zabytków w Almerii może przyprawić o zawrót głowy

Almeria to także liczne kościoły, np. S. Domingo pochodzący z XVII wieku czy Santiago el Viejo zachwycający wieżą romańską o wysokości 55 metrów. Ciekawa jest także świątynia S. Pedro powstała w 1494 roku, która posiada piękną kopułę pokrytą freskami. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie więcej czasu, tak by móc prawdziwie poczuć magię, która zachowała się w tym hiszpańskim zakątku świata i dać sobie szansę, by poznać Almerię nieco bliżej.

Oprócz zabytków i wspaniałych widoków miasto posiada także liczne bary i restauracje, a także wiele przytulnych kawiarni czy kafeterii. W Almerii można również odpocząć na plaży, która rozciąga się na południowy wschód od centrum. Główna ulica miasta to Paseo de Almeria, a skrzyżowanie – Puerta de Purchena. Niezwykle ciekawa jest także dzielnica jaskiń Barrio de la Chanca.

Almerię można odwiedzać o każdej porze roku, pogoda jest tu bowiem wspaniała. Choć warto zauważyć że w miesiącach letnich trzeba się przygotować na prawdziwe upały, a to dla niektórych podróżników wybierających się do Hiszpanii może być dość uciążliwe. Region Costa de Almeria posiada bowiem najbardziej słoneczny i zarazem suchy klimat w całej Europie, a dni słonecznych w ciągu roku jest tu aż 320. Ilość pięknych zakątków sprawia zaś, że warto zwiedzić nie tylko Almerię, ale i jej okolice.

Zapisz

Zapisz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *