Albarracin

Hiszpańskie miasteczko Albarracin

Albarracin to niewielkie hiszpańskie miasteczko, które liczy sobie niewiele ponad tysiąc mieszkańców. Średniowieczny klimat tętniącej życiem twierdzy odczuwalny jest tutaj na każdym kroku, stąd wielu chętnych turystów, którzy planują wakacyjne wycieczki właśnie do tego zakątka.

Albaraccin położony jest na wysokości 1171 m n.p.m. w górach na południowym krańcu hiszpańskiej Aragonii. Pierwsze zapiski na temat miasteczka pochodzą z roku 133 p.n.e. kiedy to Rzymianie podporządkowali sobie tutejszą ludność i założyli pierwsze osady. W Hiszpanii Albarracin jest często obieranym kierunkiem krajowych wycieczek – głównie ze względu na swoje położenie.

Zwiedzanie Albarracin – co warto zobaczyć?

W mieście nie można nie zauważyć wpływów kultury arabskiej. Właściwa historia miasta rozpoczęła się wraz z przybyciem do niego maurów, którzy założyli w nim niezależny taifat. Do rąk chrześcijańskich Albarracin trafił dopiero w czasach rekonkwisty. Wiele zabytków pozostało w stanie nienaruszonym od pokoleń. Nie dziwi zatem nikogo fakt, że około 100 tysięcy rocznie odwiedzających miejscowość turystów może podziwiać arabski zamek zbudowany na rzymskich fortyfikacjach, a także wieże obronne Torre del Andador i Torre de doña Blanca, które zostały wzniesione przez władających wtedy tym obszarem muzułmanów. Bez wątpienia jednym z najbardziej przyciągających wzrok zabytkiem jest Catedral del Salvador w stylu późnogotyckim, a także pałac biskupi i najstarszy kościół w Albarracin – Iglesia de Santa María – pochodzący sprzed XII wieku.

Miejskie mury w Albarracin

To co zachwyca po przyjeździe do miejscowości Albarracin to niezwykła średniowieczna architektura. Wszystko w okolicy ma swój osobliwy i jedyny w swoim rodzaju urok, a zwiedzanie ani nie rozpoczyna się ani nie kończy na zwiedzaniu kościołów – jak w innych turystycznych miastach Europy. Tutaj naszą uwagę przykuje każda, nawet najmniejsza budowla – kamienne ściany domów, wąskie uliczki, czy piękne fasady pałaców.

Średniowieczny klejnot Aragonii

Jeśli jesteście w pobliżu koniecznie odwiedźcie Albarracin, a gdy nacieszycie się już jego ponadczasowym pięknem zajrzyjcie do lokalnych restauracji i skosztujcie przyrządzanych przez tamtejszych rzemieślników wykwintnych serów i potraw.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *